Jdi na obsah Jdi na menu

Přednášky o prevenci

Obrazek
Chcete se dozvědět více o prevenci, příznacích a léčbě rakoviny prsu a vyzkoušet si samovyšetření na silikonovém modelu prsu?
(Také o samovyšetření varlat,
prevenci a příznacích? Pokud jsou přítomní kluci.)
 

Máte zájem o přednášku na toto téma.
Jste buď střední škola, gymnázium nebo učiliště,
popř.nástavbové studium v Havířově, Českém Těšíně, Orlové a okolí ?

 

Nebo kolektivy žen a vítáni jsou i muži.

 

PROJEKT Sdružení MAMMA HELP:

"VYUŽIJTE SVÉHO PRÁVA NA PREVENTIVNÍ PROHLÍDKY"

 
 

CO MUSÍTE UDĚLAT? 

STAČÍ POUZE NAPSAT NA TENTO

E-MAIL :  digi63@seznam.cz

NEBO ZAVOLAT : 725 027 850 !!!

Přednáška trvá jednu vyučovací hodinu a je zcela zdarma!!!

ObrazekNa fota z těchto přednášek se koukněte
zde fotogalerii.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------


 

Seznam nejbližších akreditovaných

mamografických screeningových center

v Moravskoslezském kraji.

 

sam_0848---kopie.jpg

 

 

img_2561.jpg

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------


ŠKOLY S KTERÝMI JIŽ VÝBORNĚ SPOLUPRACUJI

V OPAVĚ

 • MASARYKOVA SŠZe a VOŠ 
 
V HAVÍŘOVĚ
 • GYMNÁZIUM STUDENTSKÁ
 • GYMNÁZIUM KOMENSKÉHO
 • SOUKROMÉ GYMNÁZIUM A
 • STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA
 • STŘEDNÍ ŠKOLA, PROSTŘEDNÍ SUCHÁ
 • STŘEDNÍ ŠKOLA TECHNICKÝCH OBORŮ
 • BARON SCHOOL
 • VOŠ HAVÍŘOV
 • STŘEDNÍ ŠKOLA ŘEMESEL A SLUŽEB
 • OBCHODNÍ AKADEMIE A HOTELOVÁ ŠKOLA
 • SŠ a SOU DAKOL
ČESKÉM TĚŠÍNĚ
 • OBCHODNÍ AKADEMIE
 
A doufám, že do budoucna přibudou další.

Eva

 

1.jpg

 

A kolik jich bylo můžete nahlédnout do tabulky 

 

 ROK  Počet přednášek  Počet účastníků
 2006  18  386
 2007  22  408
 2008  56  1100
2009  42 927
2010 9 166
2011 12 250
2012 9 187
2013 5 117

-------------------------------------------------------------------------------------------------

dscn1027.jpg

Projekt „Využijte svého práva na preventivní prohlídky“ v Havířově pokračuje.

Přednáškami  o prevenci  rakoviny prsu oslovuji své posluchače již od roku 2006. O tyto přednášky je na středních školách pořád zájem.  V minulém roce 2012 jsem oslovila 9 přednáškami 187 posluchačů. Velmi mě překvapilo, že na STŘEDNÍ ŠKOLE BARON SCHOOL se zúčastnili nejen studenti a pedagogové ale i učitelé odborného výcviku – obor masér. Na  STŘEDNÍ ŠKOLU ŘEMESEL A SLUŽEB  chodím dělat přednášky již sedmým rokem. Studenti mají zajímavé otázky, na které jim odpovím, na maketě si vyzkouší „SAMOVYŠETŘENÍ PRSU“ a také  „PARTNERSKÉ VYŠETŘENÍ“. Odnesou si domů letáčky nejen k problematice rakoviny prsu ale i k jiným druhům rakoviny, jako rakovina tlustého střeva, varlat, melanomu aj. a brožurku, jak si prsa vyšetřovat. Dozví se i informace  o MAMMA HELPU.

Velmi mě těší, když mě studenti i po delší době oslovují a zdraví v autobuse, i když už jsou z nich dospělí lidé. Havířov totiž není tak velké město.

Chci se s Vámi podělit o zajímavý zážitek.

Před přednáškou seděl v sále mladý muž okolo 25 let. Zeptala jsem se ho, jestli nechce zůstat na přednášku (bylo to v restauraci a on právě povečeřel). Zeptal se mě  o čem je ta přednáška. No o prevenci rakoviny prsu, odpověděla jsem a on zůstal (budeme mu říkat třeba Pavel). Druhý den mi přišel od Pavla opravdu krásný e-mail. Ve zkratce Vám ho napíšu. Pavel byl sám po onkologické léčbě již pět let. Jezdí na pravidelné kontroly a tam, kde jezdí, si všech váží za to, že mu zachránili život. Napsal mi, že mě obdivuje, jak dokážu o tomto onemocnění mluvit, i když jsem ho sama prodělala, že on to do dneška moc nedokáže. Kdyby měl informaci, že se tento druh rakoviny může vyskytnou již v tak mladém věku, určitě bych  šel k lékaři již dříve (a tím by se i nádor objevil dříve). Přednáška mě obohatila a jsem rád, že právě člověk jako Vy šíří tuto osvětu, napsal Pavel.

A pak ty přednášky nedělejte!

Pokud můžete, dělejte osvětu a hlavně u mladých lidí. Ti opravdu, i když to tak nevypadá, umí naslouchat a toto téma je zajímá.

Eva Žylková

Havířov  10.2.2013       

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Projekt: "Využijte svého práva na preventivní prohlídky!" 

 v Havířově - podzim 2009 

Do tohoto projektu se v Havířově zapojily skoro všechny střední školy a není jich málo. Většinu z nich navštěvuji chlapci, ale mají k přednáškám výborný přístup a jsou ochotni sami ukázat na maketě, jak se prsa vyšetřují (partnerské vyšetření prsou). SOU Barron School má pobočku i v Orlové a p. učitelka mě na ní sama zavezla, aby i zde byli seznámeni o prevenci rakoviny prsu. V Českém Těšíně na Obchodní akademii jsou i třídy s polským vyučovacím jazykem. Spolupráce u přednášek se studenty je vynikající a s pedagogy rovněž.

Přednášky jsou pro školy zdarma jen díky sponzorům, mezi něž patří i Revírní bratrská podkladna - zdravotní pojišťovna. Tato pojišťovna mě také zásobuje letáčky a brožůrkami k prevenci různých druhů rakoviny, které studenti u přednášky obdrží. 

Střední školy, které se v roce 2009 zúčastnily tohoto projektu: 

 • STŘEDNÍ ŠKOLA A GYMNÁZIUM, HAVÍŘOV - PROSTŘEDNÍ SUCHÁ
 • SOUKROMÉ GYMNÁZIUM A ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA, HAVÍŘOV - ŠUMBARK
 • GYMNÁZIUM KOMENSKÉHO, HAVÍŘOV - MĚSTO, UL. KOMENSKÉHO
 • GYMNÁZIUM STUDENTSKÁ, HAVÍŘOV - PODLESÍ, UL. STUDENTSKÁ
 • HOTELOVÁ ŠKOLA A OBCHODNÍ AKADEMIE, HAVÍŘOV - PODLESÍ, UL. TAJOVSKÉHO
 • STŘEDNÍ ŠKOLA ŘEMESEL A SLUŽEB , HAVÍŘOV - ŠUMBARK, UL. ŠKOLNÍ
 • STŘEDNÍ ŠKOLA TECHNICKÝCH OBORŮ, HAVÍŘOV - ŠUMBARK, UL. LIDICKÁ
 • SOU BARON SCHOOL, HAVÍŘOV- ŠUMBARK, UL. ŠKOLNÍ
 • OBCHODNÍ AKADEMIE, ČESKÝ TĚŠÍN, UL. SOKOLA TŮMY
 • MASARYKOVA STŘEDNÍ ZEMĚDĚLSKÁ ŠKOLA, OPAVA, UL. PURKYŇOVA
 • SPŠ STAVEBNÍ,HAVÍŘOV - PODLESÍ
 • SOU BARON SCHOOL, ORLOVÁ

Celkem 42 přednášek se účastnilo 927 osob

(studentů a pedagogů).

 

A můžu se pustit opět do roku 2010!

   lektorka E. Žylková
 

V Havířově 1. 3. 2010

------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Celorepublikový projekt:

 

„VYUŽIJTE SVÉHO PRÁVObrazekA NA PREVENTIVNÍ PROHLÍDKY“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 Tento projekt Sdružení MAMMA HELP jsem v měsíci březnu 2009 představila na školách v Havířově a v Opavě.

Soukromé gymnázium a Střední zdravotnická škola je umístěna před okny našeho bytu. Vybavena maketou prsou, letáčky a brožurkami jsem navštívila tuto školu. Studenty přednášky opravdu zajímají , což někdy překvapí  i  jejich  pedagogy.  Na zdravotní škole mi dokonce budoucí sestřičky a bratři o přestávce vyprávěli,  jak byli  na exkurzi  na plastické chirurgii  u operace prsou.

Další přednášky se konaly na SŠTO v Havířově na ul. Lidické.  Většinou jsou zde hoši, ale někdy je přednášky  zajímají více než děvčata.  Také si  vyzkouší,  jak do budoucna mohou  vyšetřovat své partnerce  prsa (partnerské vyšetřování).  Mnohdy  je překvapí,  že i  v menší míře se toto onemocnění týká  mužů.

 Na Masarykovu SŠZe a VOŠ  v Opavě jsem se rozjela vlakem. V Opavě na vlakovém nádraží mě čekala kamarádka Stáňa, která mě na tuto školu dopravila svým autem a taky pozvala.  V krásné, velké aule měli velké plátno velikosti  jeviště a na něm se prezentace  úžasně vyjímala.   Přednášelo  se mi jedna báseň. Stáňo, děkuji!

 Celkem se v březnu 12-ti přednášek účastnilo 332 studentů ve věku  15 – 22 let včetně pedagogů  škol.  Během přednášky studenty upozorňuji na rizikové faktory, prevenci, příznaky, léčbu tohoto zákeřného onemocnění jakou rakovina prsu je aj. Zdůrazňuji taktéž možnost genetického vyšetření. Představím činnost MAMMA HELPU i laických terapeutek a také, že existuje  AVON linka proti rakovině prsu, na kterou mohou nemocní nebo jejich rodiny v době onemocnění bezplatně a anonymně zavolat a poradit se v určené dny s lékaři. Studenti  si nenechávají  informace jen pro sebe, ale přenesou je do svých rodin.  Přednášky mají velký přínos, což se také dovídám od svých kamarádů a známých.

Děkuji všem pedagogům s kterými spolupracuji  a zvláště studentům, že u přednášek projevují velký zájem.

Mě osobně přednášky dávají hodně, že mám možnost předávát tyto důležité informace mezi mladé lidi,  které mi v době mé nemoci moc chyběly.  Také jsem zjistila, že čím déle přednášky dělám, tím více mě baví.

E. Žylková

Havířov: 13.dubna 2009

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

„SAMOVYŠETŘENÍ PRSU MŮŽE ZACHRÁNIT I TVŮJ MLADÝ ŽIVOT“

 Zhodnocení projektu:

Tento pilotní projekt začal v květnu 2006, kdy jsem získala lektorství Aliancí českých organizací a žen s rakovinou prsu v Praze.
U přednášek se zaměřuji  zvláště na  věkovou skupinu  žen a dívek od 15 – 44 let, ale i mužů. Tato skupina nemá ze zdravotního pojištění nárok na bezplatnou prevenci proti rakovině prsu a není tudíž nijak chráněna.
Jednou z prevencí, která jim si může  zachránit jejich mladý život je: „Samovyšetření prsu“.

V roce  2006 jsem 18 přednáškami oslovila 386 posluchačů ve věkové hranici od 16 - 47 let v Havířově a blízkém okolí a v Sanatoriu Klímkovice.

V roce 2007 se již dvacetidvou přednášek zúčastnilo 408 posluchačů. Zaměřila jsem se ale na střední školy, gymnázia a odborná učiliště v Havířově. Studenti měli  15 - 25 let (jsou zde i nástavbová studia).

V letošním roce 2008 jsem již  39 přednáškami oslovila 734 posluchačů ve věkové skupině 15 – 21 let na středních školách, gymnáziích a učilištích a to nejen v Havířově, ale i v Českém Těšíně. V současné době spolupracuji s osmi  školami v Havířově a jedné v Českém Těšíně, na které jsou i třídy s polským jazykem vyučovacím. 

Celkem se od počátku projektu:

„SAMOVYŠETŘENÍ PRSU  MŮŽE ZACHRÁNIT I TVŮJ MLADÝ ŽIVOT“

 konalo celkem 79 přednášek za účasti  1528 posluchačů.

 Obrazek

Školy mají o přednášky zájem i v příštím školním roce, což mě mile překvapilo. Studenti mají zajímavé dotazy, na které se snažím odpovědět a  vše co je zajímá jim vysvětlit.  Od počátku letošního  roku 2008 je nejen poučuji o prevenci rakoviny prsu, ale chlapce rovněž upozorňuji na prevenci rakoviny varlat a samovyšetření varlat,  které je všeobecně dosti podceňováno. Děvčatům připomínám možnost očkování proti rakovině děložního hrdla, na které některé  zdravotní pojišťovny již přispívají, což je velmi dobře.  

Spolupracuji již od počátku projektu s RBP zdravotní pojišťovnou a letos v dubnu se  připojila i HZP zdravotní pojišťovna. Tyto pojišťovny mě zásobují brožurkami a letáčky, kde jsou informace k různým druhům rakoviny, především o prevenci. Posluchačům je rozdávám u přednášek. Tímto jsou nepřímo osloveni i jejich rodinní příslušníci. 

Děkuji oběma pojišťovnám za výbornou spolupráci a doufám, že tak tomu bude i v příštích letech.  

Pedagogům děkuji za ochotu a vstřícnost  a studentům za to, že jsou k přednáškám velmi vnímaví a bezprostřední. Přesvědčila jsem se, že jim toto téma není vůbec lhostejné a moje lektorská práce má smysl. Velmi se těším  na příští školní rok 2008 - 2009.

Všem Vám přeji, abyste si užili ve zdraví krásné sluníčkové léto  a učitelům i studentům  fajn prožité prázdniny.

 

Vaše lektorka Eva Žylková
V Havířově dne  26. června 2008

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ukázka prezentace - přednáška

Obrazek
 
Obrazek

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Evik - Máte zájem o přednášku????

18. 1. 2008 10:18

Pokud byste měli zájem o přednášku tak mě kontaktujte, děkuji.
Evik