Jdi na obsah Jdi na menu

Genetika nádorů prsů a vaječníků:

Nádorová onemocnění prsu i vaječníků se ve většině případů (v 90%) vyskytují sporadicky (ojediněle) ve vyšším věku (nad 50let).  Pro každou ženu platí celoživotní riziko kolem 8 – 11%, že by během svého života mohla onemocnět nádorem prsu a riziko 1 – 2% (nebo 1-2 ze 100), že by mohla onemocnět nádorem vaječníků.  Jelikož nádory prsu jsou tak častým onemocněním, není neobvyklé, že se v některých rodinách mohou vyskytnout u více než jednoho člena rodiny. Mohou vzniknout díky náhodné změně, společným podmínkám životního prostředí  nebo díky podobnému životnímu stylu v rodině. Jen u asi 5 – 10% případů se může jednat o dědičnou formu, kdy se nádory prsu a vaječníků vyskytují ve dvou nebo více generacích po sobě u blízkých příbuzných v nižším věku (častěji pod 45 let). To jsou případy vzácné a mohou být způsobené změnou (mutací) v genu. Geny jsou obsaženy v každé buňce našeho těla a nesou informace o jednotlivých vlastnostech a funkcích našeho organizmu. Tato změna se potom předává z generace na generaci ( vždy na 50% potomků, jak dcer tak synů)a může vytvářet u jedince náchylnost k nádorovému onemocnění určitého typu.

Pro nádorové onemocnění prsou a vaječníků jsou dnes známy dva geny,  BRCA1 a BRCA2, které mohou být příčinou dědičného výskytu nádorů prsu a vaječníků v rodině.  Pomocí genetického testování je možné zjistit, zda má jedinec vyšší riziko onemocnění nádorem prsu, vaječníků, či jiným nádorem v budoucnu. V dnešní době,  je možné geny BRCA1 a BRCA2 vyšetřit. Vyšetření se provádí s krve, nejdříve u pacientky s nádorovým onemocněním. Pokud se najde nějaká chyba v genu u pacientky, je možné stejnou chybu hledat i u příbuzných v riziku a zjistit, zda je jejich riziko nádorového onemocnění skutečně vysoké nebo nikoliv. V případě vysokého rizika je vhodné intenzivní preventivní sledování.

Vybráno ze zprávy genetického vyšetření ze dne: 17. 10. 2007 (má zpráva). Genetické vyšetření jsem si dala udělat hned, když jsem zjistila o téhle možnosti.  Můj gynekolog mi ji jen doporučil a od něj jsem taky dostala na ní doporučení. Vyšetření  trvalo skoro celý rok.  Zvláště jsem jí chtěla pro své děti. Jelikož je negativní přesto má má dcera nárok na předčasnou prevenci.

Váš Evik

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Mirka - prevence

22. 1. 2015 15:07

Zdravím Vás,prosím poradíte mi nějaké informace ohledně prevence před rakovinou prsu? Nějaké informace jsem našla na http://www.symptomy.cz/nemoc/rakovina-prsu, ale ráda bych získala co nejvíce informací